Krabice na stěhování

Stěhování je snad pro každého náročné období plné starostí a stresu. Přesto potká tato událost většinu z nás alespoň jednou za život, často však i vícekrát.

Je proto důležité si dokázat samotný průběh akce dobře naplánovat a věnovat čas také efektivní organizaci. Před stěhováním je mimo jiné více než vhodné si připravit dostatečné množství krabic na stěhování. Ty jsou při přesunu drobnějšího vybavení domácnosti či kanceláře naprostou nezbytností.

Krabice na stěhování
Krabice na stěhování – bez nich se vaše stěhování neobejde

Není krabice jako krabice

Hned na úvod je třeba poznamenat, že zdaleka ne každá krabice je vhodná ke stěhování. Záleží především na tom, za jakého materiálu je vyrobena, jaká je její nosnost, zda je možné stohovat více těchto krabic na sebe či jestli se dá s krabicí jednoduše a bezpečně manipulovat.

Papírové krabice

„Obyčejné“ papírové krabice jsou zpravidla hodně tenké a nemají velkou gramáž. Z toho důvodu nejsou ke stěhování příliš vhodné, nemají totiž vysokou nosnost a při transportu jsou navíc nejnáchylnější k poškození, například k promáčknutí.

Samozřejmě je ale lze využít, spíše však jako doplňkový materiál pro stěhování drobnějších a nenáchylných věcí nízké hmotnosti.

Papírové krabice na stěhování

Kartonové krabice

Kartonová krabice je silnější než klasický papír a také má vyšší tuhost. Někdy se karton (ne zcela správně) označuje jako tzv. hladká lepenka. Krabice z tohoto materiálu jsou vhodné především k transportu oblečení či bytového textilu (ručníků, povlečení, záclon a podobně).

Kartonové krabice pro stěhování

Lepenkové krabice

Stěny těchto krabic mohou být vyrobeny až ze sedmi různých vrstev, přičemž se střídají vrstvy hladké a zvlněné. Lepenkové krabice bývají celkově velmi odolné a také se vyznačují vyšší nosností. Některé z nich (ty od pěti vrstev výše) zvládnou bez poškození pojmout až 50 kg transportovaného obsahu.

Banánové krabice

K nejoblíbenějším již použitým krabicím používaných při stěhování patří tzv. banánovky, tedy prázdné krabice od banánů.

Jsou totiž poměrně robustní a zvládnout i větší zátěž. Je však třeba vždy dbát na použití spodní i vrchní části (víka), v opačném případě (tedy bez víka) je banánová krabice náchylná k poškození.

Přepravky na stěhování

Přestože do kategorie krabic úplně nepatří, při stěhování jsou často využívané, a proto si zaslouží pár slov. Většinou jsou vyrobeny z odolného PVC a je pro ně charakteristická perforace na stěnách a na dně. Mívají otvory sloužící pro uchycení a dají se jednoduše stohovat na sebe (nemají víka, ale v horní části drážky). Hodí se pro stěhování těžších předmětů (zejména knih) a choulostivějších věcí (porcelánový servis, květiny apod.).

Obecně je dobré sledovat při výběru krabic na stěhování následující parametry: materiál, nosnost, přítomnost otvorů pro přenášení a možnost stohování. Aby šly krabice na stěhování pokládat na sebe, musí jít o krabice s víkem, klopami nebo jiným uzavíracím mechanismem. Důležitá je také velikost krabice. Pokud je totiž krabice příliš velká, tak sice pojme velké množství předmětů nebo rozměrné věci, podstatně hůře se s ní však manipuluje.

Kde pořídit krabice na stěhování?

Obchodní řetězce

Krabice přímo určené pro stěhování má v nabídce například obchodní dům Ikea, ale i mnohé další obchodní řetězce.

Poměrně pestrý výběr krabic na stěhování nabízí například OBI, Bauhaus, Jysk, Tesco, Hornbach a další. Pořizovací cena nových krabic je pochopitelně o něco vyšší, výrobky však bývají stabilní, přímo uzpůsobené pro transport předmětů a mají jasně uvedené vlastnosti. Zkrátka a dobře je zřejmé, co od nich očekávat.

Od známých, z obchodu či přes inzerát
Někteří se snaží při stěhování co nejvíce ušetřit, a tudíž se pokouší sehnat stěhovací krabice pokud možno, zdarma. Způsobů, jak obstarat použité krabice za symbolickou cenu nebo úplně zdarma, je celá řada. Je možné se například poptat po příbuzných a známých, zda se jim doma nějaké nepotřebné krabice neválí. Také v některých samoobsluhách či jiných obchodech bývají k dispozici vyražené krabice volně k rozebrání. Další možností je projít nabídku na internetu. Stačí na nějakém inzertním serveru zadat klíčové spojení: „krabice za odvoz“ nebo „daruji krabice na stěhování“.

Určitým úskalím je stav těchto použitých krabic, často navíc není známá jejich nosnost. Jestliže se je tedy přece jen rozhodnete využít, raději je nepřetěžujte a uložte do nich spíše drobnosti.

Zapůjčení po dobu stěhování

Pokud se vám moc nechce do nových krabic investovat a zároveň příliš nedůvěřujete starším použitým krabicím, můžete využít službu jejich zapůjčení. Půjčení krabic a přepravek ke stěhování je v dnešní době poměrně rozšířené. Výhodou je pochopitelně skutečnost, že tyto krabice jsou pro transport uzpůsobené, jsou pevné, mají jasně stanovenou nosnost, dobře se přenášení a dají se stohovat.

Jenom krabice nestačí

Při stěhování je podstatné, aby byly transportované předměty bezpečně uloženy a přesun zvládly bez poškození. Přestože samotná krabice svůj obsah do určité míry ochrání, u některých věcí je zapotřebí pamatovat i na další obalový materiál.

Například sklo, porcelán a různé křehké předměty se neobejdou bez pečlivého zabalení do bublinové folie, případně dostatečné vrstvy starých novin. Některé krabice je lepší přelepit lepicí páskou, aby se při transportu neotevřely a nezničil neb nepoškodil se jejich obsah. Obzvláště je zajištění důležité v případě víka nebo klop.

Aby bylo nejen samotné stěhování, ale také vybalování, co nejjednodušší, je třeba jednotlivé krabice krátce a výstižně popsat. Stačí zřetelný popis lihovým fixem nebo nalepením štítku. I jednoduché nápisy typu „křehké“, „knihy – studium“, „dokumenty“, „kosmetika a hygiena“ dokážou udělat velkou službu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *